Here is the complete list of winners of Satyamev Jayate Water Cup 2017. A total of 1,321 villages participated in this competition, across 13 districts and 30 talukas of Maharashtra. Watch the full award ceremony here.

Here is the complete list of winners of Satyamev Jayate Water Cup 2017. A total of 1,321 villages participated in this competition, across 13 districts and 30 talukas of Maharashtra. Watch the full award ceremony here.

State-level winners
DistrictTalukaRankVillage name
WinnerWardhaArvi1Kakaddara
Second prizeSataraKhatav2Bhosare
BeedDharur2Jaybhaywadi
Third prizeBeedKaij3Palaskheda
SataraMaan3Bidal
Satatya Spardha Winners
DistrictTalukaVillage name
AmravatiWarudGavhankhund
SataraKoregaonJaygaon
Taluka-level winners
Aurangabad District
Taluka RankVillage Name
Phulambri1Shirodi (Budruk)
2Chincholi (Budruk)
3Waghola
Khultabad1Golegaon
2Khirdi
3Borwadi
Beed District
Taluka RankVillage Name
Ambejogai1Pathan Mandva
2Shepwadi
3Yelda
Dharur1Kol Pimpri
2Vharkatwadi
3Amla
Kaij1Kashidwadi
2Kalambamba
3Chandansawargaon
Latur District
Taluka RankVillage Name
Ausa1Davatpur
2Ramegaon
3Aashiv
Nilanga1Tagarkheda
2Anandwadi Gaur
3Halgara
Osmanabad District
Taluka RankVillage Name
Bhoom1Hiwara
2Patsangvi
3Walha
Kalamb 1Wathavda
2Kherda
3Shelka (Dhanora)
Paranda1Sakkarwadi
2Kumbhephal
3Bodkha
State-level winners
DistrictTalukaVillage name
WinnerWardhaArviKakaddara
Second prizeSataraKhatavBhosare
BeedDharurJaybhaychi
Third prizeBeedKaijPalaskheda
SataraMaanBidal
Satatya Spardha Winners
DistrictTalukaVillage name
AmravatiWarudGavhankhund
SataraKoregaonJaygaon
Taluka-level winners
Aurangabad District
Taluka RankVillage Name
Phulambri1Shirodi (Budruk)
2Chincholi (Budruk)
3Waghola
Khultabad1Golegaon
2Khirdi
3Borwadi
Beed District
Taluka RankVillage Name
Ambejogai1Pathan Mandva
2Shepwadi
3Yelda
Dharur1Kol Pimpri
2Vharkatwadi
3Amla
Kaij1Kashidwadi
2Kalambamba
3Chandansawargaon
Latur District
Taluka RankVillage Name
Ausa1Davatpur
2Ramegaon
3Aashiv
Nilanga1Tagarkheda
2Anandwadi Gaur
3Halgara
Osmanabad District
Taluka RankVillage Name
Bhoom1Hiwara
2Patsangvi
3Walha
Kalamb 1Wathavda
2Kherda
3Shelka (Dhanora)
Paranda1Sakkarwadi
2Kumbhephal
3Bodkha