Here are the state-level winners and taluka-level winners of the Satyamev Jayate Water Cup 2019 competition. Congratulations to all!

State-level winners
DistrictTalukaVillage name
WinnerSolapurBarshiSurdi
Second prizeSataraMaanShindi Khurd
AhmadnagarParnerPimpri Jalsen
Third prizeWashimMangrulpirBorvha Budruk
BeedBeedDevryachiwadi
JalgaonAmalnerAnore
Osmanabad district
TalukaRankVillage
Osmanabad 1Dakwadi
2Walgud
3Nitli
Kalamb1Bhatshirpura
2Satephal
3Massa Kha.
Aurangabad district
TalukaRankVillage
Khultabad1Mamurabad
2Deolana Khurd
3Khandi Pimpalgaon
Phulambri1Shahapur
2Shelgaon
3Vanegaon Khurd - Vanegaon Budruk
Vaijapur1Loni Budruk
2Pendephal
3Nalegaon
Jalna district
TalukaRankVillage
Jafrabad1Wadhona
2Chapner
3Belora
Nanded district
TalukaRankVillage
Bhokar1Kolegaon Budruk
2Pandurna
3Renapur
Loha1Gundewadi
2Kalambar Budruk
3Vadepuri
Parbhani district
TalukaRankVillage
Gangakhed1Arbujwadi
2Suppa (Khalsa)
3Vagdara
Jintur1Dagadchop
2Savargaon
3Brahmangaon
Beed district
TalukaRankVillage
Ambejogai1Giravali (Aapet)
2Mamdapur (Parli)
3Dhanora Khurd
Ashti1Saratewadgaon
2Pangulgavhan
3Sheri Budruk
Kaij1Namewadi
2Pathra
3Awasgaon
Dharur1Mothewadi
2Morphali
3Sonimoha
Parli1Sarfarajpur
2Gopalpur
3Sangam
Beed1Mandavkhel
2Gundewadi
3Aurangpur
Latur district
TalukaRankVillage
Ausa1Mahadevwadi
2Wagholi
3Utka
Deoni1Nagral
2Ambanagar
3Wadmurambi
Nilanga1Chandoriwadi
2Dongargaon (Ha.)
3Nanand
Hingoli district
TalukaRankVillage
Kalamnuri1Boldawadi
2Shiwani Khurd
3Nawkha
""
Jalgaon district
TalukaRankVillage
Amalner1Nimb
2Dahivad
3Mehargaon
Chalisgaon1Aabhone
2Jamda
3Borkhed Khurd
Jamner1Chincholi Pimpri
2Savatkhede
3Sonale
Parola1Mondhale Pr. Amalner
2Kamatwadi
3Sabgavhan Pr. Amalner - Dagdi Pr. Amalner
Dhule district
TalukaRankVillage
Dhule 1Mandal
2Boris
3Dondwad
Shindkheda1Kalwade
2Salve
3Waghode
Nandurbar district
TalukaRankVillage
Nandurbar1Kothli Khurd
2Nyahali
3Ranale Khurd
Shahada1Kolpandhari
2Manmode
3Katharde Khurd
Nashik district
TalukaRankVillage
Chandwad1Bhutyane
2Teesgaon
3Nandurtek
Sinnar1Wadzire
2Patole
3Hivare
Akola district
TalukaRankVillage
Akot1Rudhali Pr. Khatkali
2Rambhapur
3Jalgaon Nahate
Telhara1Adgaon Budruk
2Zari Bajar
3Chandanpur
Patur1Jambharun
2Raher
3Sawargaon
Barshitakli1Gorvha
2Saykhede
3Lohgad
Amravati district
TalukaRankVillage
Chikhaldara1Aavagad
2Bamadehi
3Kulangana Budruk
Dharni1Bothra
2Berdabarda
3Dahenda
Nandgaon Khandeshwar1Nimaswada
2Sultanpur
3Bopi
Morshi1Bhilapur
2Bhivkundi
3Wagholi
Warud1Jamthi
2Manikpur
3Udapur
Nagpur district
TalukaRankVillage
Narkhed1Kharsoli
2Gondegaon
3Ranwadi
Buldhana district
TalukaRankVillage
Jalgaon Jamod1Banda Pimpal
2Nimbhora Budruk
3Nimbhora Khurd
Motala1Pophali
2Lapali
3Pokhari
Sangrampur1Umra
2Bhilkhed
3Sawala
Yavatmal district
TalukaRankVillage
Umarkhed1Sawaleshwar
2Ganganmal
3Aamdari
Kalamb1Taslot
2Savangi (Daak)
3Pidha
Ghatanji1Pandhurna Khurd
2Kapsi
3Rampur
Darwha1Kamathwada
2Ganeshpur
3Brahmi
Yavatmal1Ratchandana
2Ramnagar
3Dhanori
Ralegaon1Zadgaon
2Dhanora
3Lohara
Wardha district
TalukaRankVillage
Arvi1Bajarwada
2Umri (Su.)
3Kinhala
Karanja Ghadge1Bangdapur
2Mahadapur
3Sawardoh - Mendhagad
Deoli1Irapur
2Sendri
3Malkapur
Seloo1Hiwara (Sa.)
2Dindoda (Hiwara)
3Palasgaon
Washim district
TalukaRankVillage
Karanja Lad1Janori
2Donad Budruk
3Jamthi Khurd
Mangrulpir1Pimpri Khurd
2Chinchala
3Jamb
Ahmadnagar district
TalukaRankVillage
Karjat1Patharwadi
2Babhulgaon Khalsa
3Kumbhephal
Nagar1Sonewadi (Chaas)
2Jamb
3Sarola Kasar
Pathardi1Kasalwadi
2Ambikanagar
3Chumbhali
Parner1Vadner Haveli
2Kalamkarwadi
3Karjule Harya
Sangamner1Kumbharwadi
2Kansewadi
3Kharshinde
Pune district
TalukaRankVillage
Purandar1Udachiwadi
2Panwadi
3Javalarjun
Baramati1Sayambachiwadi
2Naroli
3Jaradwadi
Sangoli district
TalukaRankVillage
Atpadi1Autewadi
2Hivatad
3Pimpri Budruk
Kavathe Mahankal1Wagholi
2Irali
3Shelkewadi
Khanapur (Vita)1Devnagar
2Banurgad
3Tadachiwadi
Jat1Jalihal Khurd
2Lavanga
3Kulalwadi
Tasgaon1Savarde
2Hatnoli
3Anjani
Satara district
TalukaRankVillage
Koregaon1Chilewadi
2Hasewadi
3Nagewadi
Khatav1Taraswadi
2Kalewadi
3Garavdi
Maan1Dorgewadi
2Paanvan
3Mardi
Solapur district
TalukaRankVillage
North Solapur1Wangi
2Ranmasale
3Akolekati
Karmala1Nimbhore
2Khadki
3Sade
Barshi1Chincholi (Dhembrewadi)
2Arangaon
3Khadkoni
Mangalvedha1Hajapur
2Nandeshwar
3Dongargaon
Madha1Wadachiwadi (A. U.)
2Paritewadi
3Bhend
Sangola1Wani Chinchale
2Itaki
3Ekhatpur